Vid vägkanten vid Triberga mosse står en sten med inhuggna uppgifter. Vet någon vad de står för? Stora Brunby bör väl vara en förkortning av Stora Brunneby. Texten lyder – med reservation för feltydningar:
Vid vägkanten vid Triberga mosse står en sten med inhuggna uppgifter. Vet någon vad de står för? Stora Brunby bör väl vara en förkortning av Stora Brunneby. Texten lyder – med reservation för feltydningar:
Du har inte ringat in den på kartan för att se om det finns ngt intressant på dessa avstånd? Om det nu är avstånd i meter? Var exakt står den? Koordinater ? Numreringen antyder en serie.
Du som gillar ord,varför slösa med oooon i koordinater? Hälsningar Tony
GillaGilla
Nu blev det svårt. Men ska kolla koordinaterna så snart jag hinner och kan.
Ja, det är ett oooooooofantligt oooooch oooooooansvarigt slöseri med ooooooooooo:n i koordinater. Men inte mitt påfund!
GillaGilla
Kollar man in fastigheten Stora Brunneby 4 på kartan (hitta .se) kan man se att det finns tomter i närheten kanske ? Stenen ser lite hemsnickrad ut tycker jag. Är det
ursprunglig plats kan man fråga sig?
GillaGilla
Ja, du… Om jag bara visste. Men har inte en susning. Koordinaterna är i alla fall dessa:
WGS84
56°28’17.8″N 16°34’30.1″E
WGS84 DDM
56°28.297’N 16°34.501’E
WGS84 decimal (lat, lon)
56.471618, 16.575022
RT90 (nord, öst)
6260708, 1547442
SWEREF99 TM (nord, öst)
6259683, 597026
GillaGilla
Det måste vara Erik Oskar Stenson som rest stenen där. Om man mäter norrut och söderut finns det tomtgränser som matchar avstånden hyfsat.Den verkar stå vid en tomtgräns idag. Inte allt för långt norrut finns tomten Stora Brunneby 4:7 öster om vägen.Kan finnas en koppling där. De avstånd som anges på stenen skulle kunna motsvara del av tomten Triberga S:1 idag.Vilken till stor del består av vägområdet
Hälsningar Tony, före detta X och X.
GillaGilla
Nu blir jag verkligen imponerad. Bra jobbat, Tony! Utan att veta något själv låter det du säger rimligt och klokt. Jag tycker också, som du skriver i annan kommentar, att stenen ser hemsnickrad ut.
Därmed är gåtan med stenen vid Triberga mosse nedlagd i den historiska skattkistan – för denna gång. Men med tanke på det nya intressenter för det fem år gamla inlägget om Dröstorp poppar det kanske upp igen – småningom…
GillaGilla
Nåt lantmätrigt gissar jag, inte äldre än 1878 då metersystemet började införas i Sverige. Visserligen betecknas enheten meter med gemen bokstav, men då som nu slarvas det med den saken.
GillaGilla
Jo, flisan är säkert resultat av nåt slags lantmäterimätning. Men såna brukar väl oftast handla om höjder och höjdmeter. Här handlar det om hela 42 meters skillnad på pannkakan Öland. Men vid närmare eftertanke är denna skillnad ingen omöjlighet, ity Ölands högsta punkt ligger på närmast alpinistnivå: 55 meter över vätan. Klätterskor på!
GillaGilla