Det finns få ställen som utstrålar sådan harmoni som Capellagården i Vickleby. Gården med sina charmiga byggnader är centrum, och i dess trädgårdar, snickerier och keramikverkstäder bubblar skaparlusten. Utbudet i salonger och planteringar blir en blandning av klassisk stilkänsla och ungdomlig leklust.
Nedan blandar vi textlösa bilder av hantverk med trädgård hej vilt, utan namn, utan titlar, utan information. Den enda avsikten är att försöka ge en ren helhetsbild av ett stycke öländsk kulturhistoria.
Det är den känslan man får av dina bilder – en helhetsbild. En fördel med det digitala är antalet bilder som kan visas. I tryck på papper blir det väl max 1-3 bilder. Vilka blir det då?
Varför inte ta en bild på ett gäng frökapslar? Kan det vara en slump att skärpan då hamnar på en Baldersbrå? ?
GillaGilla
Intressant fråga vilka bilder man skulle välja om man bara fick visa två eller tre. Efter viss tankemöda skulle jag för två bilder välja 4 och 21 (uppifrån). För tre skott blev det 2, 4 och 25. Men hur man än väljer blir nog totalbilden inte tillräckligt täckande.
GillaGilla
Tack!
Där skulle jag (också) vilja ströva med kameran. Så många fina motiv.
GillaGilla
Ja, kommer du till södra Öland tycker jag Capellagården är värd ett besök – under sommaren!
GillaGilla