
Mina damer och herrar… Det är ett stort och lyckligt ögonblick för kulturorganet att kunna berätta följande: Snart kan vi cykla på vanliga sommardäck igen. Livet blir åter värt att leva. Under gårdagens väginspektion kunde vi konstatera att nästan hela väg 925 mellan Torngård och Näsby är snöfri. Även 136:an är så gott som bar mellan Albrunna och Ventlinge, liksom söder om Grönhögen.
Från torsdag spås plusgrader dygnet runt. Redaktionen är redan i dag beredd att utnämna denna uppgift som Årets Viktigaste Nyhet – alla kategorier. Pumpa däcken, kolla bromsarna, vaxa fartmustascherna och var beredd!

Tanken på ett cykelsällskap poppar upp på nytt. Senhöstens försök gick inte så väl; vi satte minimigränsen till fyra glada cyklister men blev bara tre. Men nu inleder vi en serie nya försök. Tanken är nu som då att en gång i veckan cykla nåt av de fyra naturliga varv som finns på södra ön. Man hoppar av och på tåget var som helst utmed rutten. Ibland startar vi i Mörbylånga, ibland från Degerhamn och nån gång då och då från… Tja, säg det. Målet ska vara cykelglädje i lugna tempon. Ibland snittar vi i snigelfart (12 kilometer i timmen), ibland i lite tuffare speed (15 eller 18 eller 21).
Är du intresserad redan nu? Mejla till: olandskanalen@gmail.com